ile zarabia Hostessa

Hostessa – czym się zajmuje, ile zarabia

Kim jest hostessa? Jak wygląda jej praca?

Hostessy i hości to osoby, które prezentują dany produkt, markę czy ogólnie pracują podczas imprez, konferencji lub eventów. To oni zwykle dają nam poczucie komfortu i wsparcia. Sprawiają, że czujemy się jak u siebie w domu. Zwykle tacy pracownicy mają za zadanie informowanie uczestników na temat przewodni imprezy, udzielanie wszelkich informacji i odpowiadanie na wszystkie pytania. To ich główne zadanie – „opiekowanie” się klientami i sprawianie, by czuli się jak u siebie. Jak zostać hostessą? Czy to praca dla każdego? Zapraszam do kolejnej części tekstu. Dowiecie się gdzie można znaleźć pracę na tym stanowisku i ile można zarobić.

Na czym polega praca hosta i hostessy? 

Głównym zadaniem osób na tym stanowisku jest prezentowanie produktu i budowanie pozytywnego wizerunku danej firmy lub marki. Oczywiście do tego potrzebne są informacje na temat danego klienta, aby być wiarygodnym i najlepiej jak się da wykonywać swoje obowiązki. Trzeba także umieć zachować się odpowiednio do sytuacji. Nie rzadko zdarza się, że hostessy i hości powinni znać również dodatkowy język (najczęściej przydatny podczas wszelkich eventów czy konferencji, ponieważ można tam spotkać ludzi z całego świata). Zwykle jest to dodatkowy atut i ułatwienie w pracy. Niestety wiele osób postrzega tę pracę dość płytko. Wydaje im się, że wystarczy stać w miejscu okazując swoje wdzięki oraz produkt i… nic więcej. Rzeczywistość jest na szczęście inna. Pamiętajmy też, że ta wydająca się lekką praca to także reklamowanie nowych produktów np. w dyskontach (czyli stanie kilka godzin na nogach i styczność z nie zawsze miłymi klientami). Nie zawsze będzie to biznesowa konferencja i światowy event wielkich firm. Często jest to praca w całkiem zwyczajnym sklepie i reklamowanie normalnych, codziennych produktów. A jak wiadomo, może być to trudne. 

Idealne cechy każdej hostessy

Jaka powinna być hostessa? Zdecydowanie asertywna, uśmiechnięta i otwarta na ludzi. Taka osoba powinna umieć poradzić sobie w niespotykanych – nagłych sytuacjach z różnym typem ludzi. Jak wiadomo praca z klientem może być różna i nie zawsze ciekawa. Na tym stanowisku kluczem do sukcesu jest wachlarz umiejętności miękkich. Trzeba umieć rozmawiać z klientem i wiedzieć jak się zachować np. podczas niemiłego komentarza. Szczególnie w marketach zdarzają się niezbyt miłe sytuacje. Ich nie da się uniknąć.

Ile można zarobić?

Tego typu praca zwykle wykonywana jest jako umowa o dzieło lub umowa zlecenie (co daje łatwość i szybkość w zmianie klientów i ich promocji). Co do stawek, wszystko zależy od firmy. Czasem płacona jest stawka godzinowa, a czasem spotkać można wynagrodzenie z góry narzucone na cały event czy imprezę, bez względu na ilość godzin, które mogą się z różnych względów wydłużać bądź też skracać. 

Co do konkretnych płac – jest to trudne do sprecyzowania. Każda firma ma swój indywidualny cennik, kwoty mogą się bardzo różnić. Na różnych forach możemy znaleźć informacje, które mówią, że godzinowa stawka pracy hostessy waha się od 15zł do nawet 50zł netto. Główne czynniki, które mają na to wpływ to np.:-rodzaj wydarzenia, czyli tzw. imprezy prestiżowe znanych firm, wszelkie międzynarodowe targi czy eventy-doświadczenie-znajomość języków-zakres obowiązków (oprócz prezentacji hostessy i hości mogą mieć różne zadania jak np. odpowiadanie na pytania, oprowadzanie czy kierowanie uczestników w budynku)-rodzaj zlecenia, czyli czy hostessa zatrudniona jest przez agencję czy bezpośrednio w firmie organizującej promocję (event).

Jak można znaleźć pracę na stanowisko hostessy?

Gdzie i jak szukać zleceń? Jeśli uważasz, że ta praca jest dla Ciebie zacznij szukać jej bezpośrednio w firmach lub przez agencję, która organizuje tego typu pracę. Jest to wygodne rozwiązanie. Tego typu firmy zewnętrzne zajmują się takimi wydarzeniami. Często mając już grono sprawdzonych hostess, jednak można do nich dołączyć i zatrudnić się przy podobnych eventach. Często można znaleźć także oferty na portalach społecznych – tam także często poszukują pracowników.  Szukając jednak pracy w agencji pamiętajmy, że daje nam ona szansę na branie udziału w tych bardziej ciekawych, ale też lepiej płatnych zleceniach dla dużych firm. Dzięki temu mamy szansę na zdobywanie cennych kontaktów, które później możemy dobrze wykorzystać. Tego typu agencje zajmują się tym profesjonalnie, wszystkie będzie odpowiednio zorganizowane . Jeśli chcemy poczytać coś na temat danego pośrednika to wszystkie opinie można znaleźć internecie. Dzięki temu wiemy, czy mamy do czynienia z godną zaufania firmą i czy dostaniemy wynagrodzenie i nie zostaniemy oszukani. W każdym dużym mieście jest tego typu firma – wystarczy poszukać. Jeśli jednak nie chcecie działać na zlecenie kogoś – możecie szukać ofert samodzielnie. W wielu grupach na facebooku jest multum ofert i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 

Oprócz portali społecznościowych może poszukać standardowo na:

Strefa-hostess.pl
OLX.PL
Pracuj.pl

Wniosek

Czy praca hostessy jest dla każdego? Czy można z niej się utrzymać? Mamy nadzieję, że zachęcimy Was do działania i sprawdzenia tego na własnej skórze, ponieważ jak widać może to być doskonałe zajęcie dla wielu z Was. Spróbować i ocenić może tak na prawdę każdy zaczynając od ofert marketów i dyskontów, reklamując produkty sklepowe, a kończąc na wielkich konferencjach i imprezach międzynarodowych. To świetna opcja do zdobywania nowych kontaktów i znajomości, aby w przyszłości móc swobodnie pracować w danej dziedzinie. To także fantastyczna możliwość na coś nowego – poznanie ciekawych ludzi i zdobywanie doświadczenia, które jest kluczowe w szukaniu pracy i rozwijaniu dalszej ścieżki rozwoju.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *