Aktualizacja
29.05.2023 12:00

Jakie konto oszczędnościowe dla Ciebie?
W dzisiejszych czasach coraz częściej ludzie myślą o zabezpieczaniu swojej przyszłości. W dobie inflacji coraz bardziej popularne staje się oszczędzanie, a co za tym idzie zakładanie rachunków oszczędnościowych. Nikt z nas nie chce, żeby zabrakło nam pieniędzy, które mogą zaspokoić nasze podstawowe potrzeby. Ludzie mają plany, z których nie zawsze chcą lub mogą zrezygnować. Budowa domu, nowe mieszkanie, dziecko w drodze, daleka podróż. Wszystko wiąże się z wydatkami. Co zrobić, żeby na nic nam nie zabrakło? Jakiej pomocy możemy oczekiwać od banków? Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Czy zatrzymanie pieniędzy na lokacie to jedyny sposób na to, aby zaoszczędzić i trochę pomnożyć swój majątek? Czy istnieją darmowe konta oszczędnościowe? Jakie są więc najlepsze konta oszczędnościowe w Polsce?
Najlepsze konto oszczędnościowe Czerwiec 2023
Rodzaje kont oferowanych w Polsce:
- konto oszczędnościowe dla dzieci
- konta oszczędnościowe dla nowych klientów
- konta oszczędnościowe z wyznaczonym celem konta dla seniorów
- konta oszczędnościowe dla młodych i studentów
- lokaty
- lokaty krótkoterminowe
Ulokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym jest niewątpliwie plusem. Możemy dodać takie konto do naszego rachunku, przelać na nie określoną kwotę. Konta oszczędnościowe oferują to, że nasz kapitał sam na siebie pracuje, a my możemy mieć do niego swobodny dostęp.

Takie konto jest bezpiecznym sposobem na odkładanie pieniędzy. Możemy wpłacać różne kwoty. Jednakże należy pamiętać o tym, że takie konta nie mają stałego oprocentowania. Należy więc zwrócić uwagę na to, że wysokość wypracowanych przez nasz pieniądze składek może ulec zmianie. Jest to zależne od stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.
Konta oszczędnościowe ranking
Powyżej przedstawiliśmy ranking rachunków oszczędnościowych jakie proponują banki w Polsce. Podane niżej propozycje są ułożone w kolejności losowej. Konta oszczędnościowe dla dzieci zyskują w ostatnim czasie na popularności. Pozwalają na oszczędzanie już od pierwszych dni po narodzinach. Na takie konto można wpłacać kieszonkowe, pieniądze, które dziecko otrzymało z okazji różnych uroczystości, na przykład urodzin, chrztu, komunii, itp. Do otwarcia takiego rachunku potrzebny jest tylko numer PESEL dziecka i skrócony akt urodzenia lub jeden z dokumentów tożsamości (dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna). W przypadku takiego konta nawet najmniejsze kwoty wpłacane regularnie rosną i mogą zapewnić spełnianie marzeń naszego dziecka w przyszłości. Atutem takich rachunków oszczędnościowych są początkowe promocje, które pomnażają oszczędności dla naszego maleństwa.
Banki oferują braki opłat za prowadzenie konta, a także za przelewy, częste bonusy, na przykład za systematyczne wpłaty i brak wypłat. Odsetki są zazwyczaj naliczane co miesiąc, w wyjątkowych sytuacjach lub w przypadku promocyjnego oprocentowania – co trzy miesiące. Zdecydowaną zaletą takich kont oszczędnościowych jest nauka oszczędzania dzieci. Banki mają w swojej ofercie możliwość modyfikacji konta I po osiągnięciu danego wieku przez naszą pociechę może ona już sama zarządzać swoimi oszczędnościami, a gdy staje się pełnoletnia konto przekształca się automatycznie w konto oszczędnościowe dla młodych, a potem dla dorosłych. Taki rodzaj konta można założyć głównie w jednym z oddziałów banku, rzadko kiedy jest możliwość aktywacji tego typu kont przez internet.
Należy pamiętać, że zazwyczaj jest konieczne posiadanie przez rodziców konta osobistego w danym banku. Konta oszczędnościowe dla nowych klientów również są zachęcającą propozycją. Promocyjne oprocentowanie zachęca do skorzystania z oferty banku i założenia konta indywidualnego. Dodatkowym plusem jest możliwość odkładania drobnych kwot przy wykonywaniu zakupów internetowych, płaceniu kartą lub wypłacaniu gotówki z bankomatu. Takie pieniądze bank samodzielnie pobiera przy każdej realizowanej transakcji i odkłada na konto oszczędnościowe. Automatyczne oszczędzanie nie zabiera nam dużo czasu, nie musimy myśleć o ciągłych wpłatach pieniędzy na konto. Zaletą niektórych kont oszczędnościowych jest założenie celu. Widzimy wtedy ile już odłożyliśmy, ile nam jeszcze brakuje, a przede wszystkim nie zapominamy o tym, na co odkładamy. Symulacje proponowane przez bank pomagają nam oszacować kiedy nasz cel zostanie osiągnięty. Banki zazwyczaj w takich przypadkach zaokrąglają kwotę jaką zapłaciliśmy za zakupy, a tą zaokrągloną część automatycznie przelewają do naszej skarbonki.
Pamiętając o osobach starszych banki otwierają konta dla seniorów, którzy cenią sobie standardowe korzystanie z kont i wizyty w bankach. Osoby powyżej 60. roku życia używają kont to korzystania w życiu codziennym, robienia drobnych zakupów czy pobierania emerytury. Istotne w tym przypadku jest bezpłatne wypłacanie pieniędzy z bankomatów, a jeszcze większym atutem darmowe konta oszczędnościowe. Dodatkowym plusem dla kont osób z tej grupy wiekowej jest ustanowienie pełnomocnictwa na wypadek śmierci właściciela konta. Często banki oferują też dodatkowe ubezpieczenie. Istotne dla seniorów jest posiadanie oddziału banku i bankomatów blisko miejsca swojego zamieszkania. Przejrzystość oferty jest bardzo ważna dla osób w starszym wieku, którzy w swojej młodości nie mieli do czynienia z takim rozwojem technologii. Pamiętając o tym, że w obecnych czasach jest coraz więcej oszustw dokonywanych na osobach starszych, takich jak oszustwa “na wnuczka”, “na policjanta” trzymanie pieniędzy na koncie bankowym jest o wiele bardziej bezpieczne niż w domu.
W ofertach banków często oprócz ofert dla dzieci są dostępne też konta młodzieżowe zwane inaczej kontami dla młodych, czy studenckimi. Co ważne do takiego konta nie jest wymagana legitymacja studencka, wystarczy, że posiadacz ma mniej niż 24 lub 26 lat. Przy zakładaniu takiego konta oszczędnościowego należy zwrócić uwagę na to jak będziemy z niego korzystać. Czy zarobione pieniądze otrzymujemy w gotówce, a najczęściej płacimy kartą? Może wtedy warto poszukać konta z darmowymi wpłatomatami. Jeśli często robimy przelewy przez internet to ważne będzie dla nas to, aby kosztu przelewów nas nie zrujnowały. Takie rachunki oszczędnościowe mają w opcjach konta walutowe, które są bardzo przydatne da młodych osób, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy granice są otwarte, a podróżowanie po świecie stało się “chlebem powszednim”. Konta dla młodych mają w swoich opcjach możliwość zainstalowania aplikacji mobilnych, które umożliwiają szybkie przelewy w awaryjnych sytuacjach, płatności BLIK, ale również wykonywanie płatności zbliżeniowych telefonem. Zaletą kont jest także wypłacanie premii za wykonywanie transakcji bezgotówkowych lub korzystanie z aplikacji mobilnej. Bardzo popularnym sposobem oszczędzania są lokaty bankowe. Lokaty to umowa zawierana między bankiem, a klientem, w której klient przekazuje do banku swoje oszczędności, by ten mógł przez jakiś czas obracać jego pieniędzmi. Lokaty zawierane są na określony czas i procent. Po ustalonym czasie bank oddaje klientowi kapitał dodając do nich naliczone odsetki. Procent jest ustalony z góry i zawarty jest w umowie. Różnicą między kontem oszczędnościowym, a lokatą jest to, że na lokatę nie można wpłacić dodatkowych pieniędzy. Lokaty są bezpieczne, ponieważ tak jak konta oszczędnościowe są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W obecnych czasach chronią przed galopującą inflacją. Im większe oprocentowanie konta oszczędnościowego tym większy zysk, a ponieważ stopy procentowe są coraz większe wzrasta też oprocentowanie lokat. Są one od siebie zależne. Należy pamiętać o tym, że nie zawsze wysokie oprocentowanie wiąże się z większym zyskiem. Na lokatach krótkoterminowych, gdzie kapitał jest niski zazwyczaj oprocentowania są wyższe, a na długoterminowych z wysokim kapitałem oprocentowanie jest niskie.
Czym charakteryzuje się konto oszczędnościowe?
Jak sama nazwa wskazuje służy do oszczędzania naszego kapitału. Otóż oprocentowanie konta oszczędnościowego takiego rachunku jest zazwyczaj średnie lub wysokie, zdecydowanie wyższe niż oprocentowanie konta osobistego. Dostęp do tego konta mamy na bieżąco i ciągle możemy podglądać co się dzieje z gromadzonym przez nas majątkiem. Pamiętajmy jednak, że konto oszczędnościowe nie służy do wypłat i przelewów. Jest to możliwe, ale taka usługa może być dodatkowo płatna.
W kontach oszczędnościowym najważniejsza jest wysokość oprocentowania. Im wyższe – tym lepsze. Trzeba zwrócić uwagę na to, że aby obliczyć nasz faktyczny zysk musimy uwzględnić czas oszczędzania, ponieważ banki podają oprocentowanie konta oszczędnościowego w brutto w skali roku. Pamiętajmy też o odliczeniu podatku od zysków. Zdarza się, że oprocentowanie zmienia się w zależności od zgromadzonych środków. Okres obowiązywania to też jeden z aspektów, na który trzeba zwrócić uwagę. Bywa tak, że banki proponują wysokie oprocentowanie nawet najlepszych kont oszczędnościowych, ale na określony czas. Później wraca ono do stałego, podstawowego i niższego poziomu. Kolejną rzeczą nad którą trzeba się pochylić przy wyborze kona to kwota objęta wyższym oprocentowaniem. Jeśli chcemy wpłacić kwotę wyższą może ona nie obejmować promocyjnego oprocentowania i bank może naliczać niższe oprocentowanie.
Wiadomym jest to, że im częściej dostajemy pieniądze tym lepiej. I tu kolejny aspekt, czyli kapitalizacja odsetek. I tu znów nasuwa się pytanie – jakie konto oszczędnościowe będzie dla nas najlepsze? Jeśli mamy wybór między takim samym oprocentowaniem i kapitalizacją dzienną, a miesięczną to wybierzmy tą, która oferuje codzienne wpływy. “Więcej szkody niż pożytku” – znajome powiedzenie? Ma też zastosowanie w kontach oszczędnościowych! Jeśli chcemy, żeby nasze pieniądze naprawdę przyniosły nam zysk to pamiętajmy, ze im dłużej są odkładane i nie ruszane tym lepiej dla nas. Banki doliczają opłaty za wypłaty z kont oszczędnościowych. Zazwyczaj darmowa jest tylko jedna wypłata w miesiącu. Nie masz konta osobistego, a chcesz założyć konto oszczędnościowe w tym banku? Najpierw sprawdź, czy jest taka możliwość. Bywa i tak, że banki wymagają posiadania osobistego rachunku, a jeśli go nie masz musisz założyć, aby móc korzystać z atrakcyjnego oprocentowania. Za kontem osobistym idą czasem również dodatkowe opłaty. Jeśli nie chcesz zakładać kolejnego rachunku, a myślisz o założeniu konta oszczędnościowego w innym banku to wybierz taki bank, w którym konto osobiste nie jest wymagane.
Co to jest kapitalizacja odsetek?
Kolejnym haczykiem, na który trzeba uważać jest kapitalizacja odsetek. Tak jak w przypadku kont oszczędnościowych kapitalizacja jest możliwa raz w miesiącu, jednakże najczęściej kapitalizacja odsetek następuje na koniec umowy. Jest to mało korzystne dla klienta, ponieważ nie pomnaża kapitału już powiększonego, a podstawowy. Tak jak przy kontach oszczędnościowych w lokatach też ważny jest cel. Przed znalezieniem odpowiedniej oferty powinniśmy określić cel inwestycyjny i zadać sobie pytanie czego oczekujemy od lokaty. Jeśli chcesz tylko oszczędzić, nic nie stracić i mieć gwarancje, że ulokowane pieniądze do Ciebie wrócą skorzystaj z tradycyjnej lokaty terminowej. Jeśli natomiast jest w Tobie odrobina ryzyka, jesteś w stanie zaakceptować drobne lub trochę większe straty zainteresuj się lokatami inwestycyjnymi. Dzięki temu możesz wypracować większe zyski, ale w zależności od tego jaka jest sytuacja gospodarcza, możesz też stracić. W zależności od tego na jaki czas chcesz zamrozić swoje pieniądze możesz wybrać lokatę długoterminową, zawieraną przykładowo na 12 miesięcy. Pozwala ona zyskać najwięcej, lecz należy pamiętać, że przez cały rok, czyli przez czas trwania umowy, nie ma się dostępu do włożonego kapitału. Innym rozwiązaniem są lokaty krótkoterminowe, np. 3- lub 6-miesięczne. W trakcie trwania takich lokat również nie ma możliwości wpłat, czyli dołożenia swoich pieniędzy w celu powiększenia kapitału. Oprocentowanie takich lokat jest wyższe niż lokat rocznych. Pamiętać należy też o maksymalnej kwocie jaką możesz zdeponować. Zdarza się, że banki narzucają limity, których nie można przekroczyć, więc nie można wpłacić więcej pieniędzy niż jest to określone w ofercie. W depozytach krótkoterminowych kapitalizacja odsetek następuje zazwyczaj na koniec okresu. Na uwagę zasługuje fakt, że jeśli chcemy zarobić na lokacie nie możemy wypłacić pieniędzy przed zakończeniem umowy. Jeśli klient ma życzenie może zerwać ją wcześniej natomiast w takim przypadku bank wypłaci tyko początkowy kapitał, bez naliczonych odsetek. Jest to kara za zerwanie umowy. Rzadko kiedy zdarza się, że banki zgadzają się na wypłacenie choć części zarobionych pieniędzy. Niestety spotykają nas różne sytuacje w życiu, więc warto się zabezpieczyć i szukać takich banków, które oferują wypłatę choć części odsetek.
Podsumowując, w dzisiejszych ofertach banków mamy wiele opcji oszczędzania, dla każdej grupy wiekowej i na każdą kieszeń. Banki zapewniają nam wiele dodatkowych funkcji i możliwości, które pomagają zapanować nad wydatkami, określać cele, a przede wszystkim planować i oszczędzać. To jakie jakie konto oszczędnościowe wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb. Mamy nadzieje, że nasz ranking kont oszczędnościowych pomógł Ci odpowiedzieć na trudne pytania, typu gdzie założyć konto oszczędnościowe, czy jakie oprocentowanie konta oszczędnościowego jest najlepsze.
O czym powinniśmy pamiętać analizując ranking kont oszczędnościowych?
Najważniejsza sprawa – czytaj! Uważnie czytaj warunki umowy, nawet te małym drukiem. Jeśli chcesz mieć korzystne oprocentowanie konta oszczędnościowego sprawdź dokładnie jakie są wymagania. Jeśli nie wiesz dopytaj doradcę. Bywa i tak, że banki oferują promocyjne oprocentowanie przy określonej wysokości wpływach na konto. Pamiętaj, że Twoje pieniądze są zabezpieczone. Jeśli zależy Ci na dobrych warunkach i decydujesz się zmieniać konta w różnych w zależności od oferty i wysokości oprocentowania, a boisz się, że w międzyczasie bank zbankrutuje to pamiętaj o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Są tam ubezpieczone wszystkie środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych w bankach spółdzielczych i komercyjnych, więc w razie upadku zostaną Ci zwrócone pieniądze do określonej kwoty.