Aktualizacja

17.07.2024 08:15

Ranking kredytów gotówkowych

W czasach współczesnych, zdominowanych pogonią za sukcesem i wysoką stopą dobrobytu społecznego, stale zyskującą na swym znaczeniu formą realizacji celów życiowych dużej części społeczeństwa jest tak zwany kredyt gotówkowy lub jego alternatywna wersja zwana pożyczką gotówkową. Formy ta niezmiennie cieszy się wysoką popularnością pośród klientów banków czy też innych instytucji finansowych świadczących tego typu produkty. Pożyczamy gotówkę na różne cele. Wakacje za granicą, budowa lub remont domu czy też nowy samochód to tylko niektóre przykłady szerokiej gamy produktów i usług z jakich korzystamy, a pieniądze na nie możemy uzyskać praktycznie wszędzie. Skorzystanie z nich jest obecnie proste i szybkie, by nie powiedzieć, że wręcz komfortowe.

Najlepsze oferty na kredyt gotówkowy Lipiec 2024

Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że zanim sięgniemy po kredyt lub pożyczkę gotówkową, dobrym sposobem byłoby przeanalizować wiele ofert, porównać je ze sobą, a także przyjrzeć się kosztom oraz warunkom ich przyznania. Najistotniejszymi czynnikami jakie powinniśmy brać pod uwagę to przede wszystkim oprocentowanie kredytu lub pożyczki, okres spłaty, prowizja, a także wysokość RRSO. Ostatecznie, na wybór najlepszego kredytu bankowego lub pożyczki składa się także wiele innych czynników. Warto jest więc przyjrzeć się każdemu z nich, zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu zobowiązania finansowego w banku. Warto jest przyjrzeć się rankingowi kredytów gotówkowych

kredyt gotowkowy

Czym tak naprawdę jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy w świetle prawa bankowego to nic innego jak pisemna umowa pomiędzy instytucją finansową zwaną bankiem, a kredytobiorcą czyli klientem tego banku. Zgodnie z jej treścią bank użycza kredytobiorcy określonej sumy pieniężnej na określony cel. Kredytobiorca z kolei jest zobowiązany do zwrotu udzielonego mu kredytu w banku wraz z odsetkami w terminie określonym w treści zawartej pomiędzy stronami umowy. Taki rodzaj kredytu zwykle jest dość łatwy w otrzymaniu. 

Na dzień dzisiejszy istnieje wiele rodzajów kredytów. Oprócz omawianego kredytu gotówkowego, istnieją także kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne, a nawet kredyty na cele ekologiczne, za które sfinansować możemy takie inwestycje jak fotowoltaika, samochód elektryczny czy też choćby pompy ciepła. 

Warto też wrócić uwagę na kilka istotnych cech jakimi charakteryzuje się kredyt gotówkowy. Do najważniejszych z nich zalicza się przede wszystkim:

 • dowolne przeznaczenie środków finansowych otrzymanych w ramach tego kredytu
 • długi okres kredytowania – do 10 lat
 • wypłata obejmująca formę gotówki lub przelewu
 • górny próg maksymalnej kwoty kredytu wynoszący 200 tysięcy złotych .

Najlepszy kredyt gotówkowy. Jak go znaleźć?

Rozpoczynając poszukiwania najlepszego kredytu gotówkowego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na trzy najważniejsze czynniki. Pierwszym z nich są koszty takiego kredytu gotówkowego, które z kolei można podzielić na następującą klasyfikację: 

 • wysokość comiesięcznej raty 
 • prowizja od spłaty kredytu gotówkowego
 • RRSO 
 • oprocentowanie nominalne 
 • całkowita kwota, jaką należy spłacić
 • ewentualna opłata za wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego

Kolejnym istotnym czynnikiem na który musimy zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań naszego najlepszego kredytu gotówkowego są ogólne warunki jego uzyskania. Pośród wielu ofert poszczególnych banków powinniśmy szczególnie przyjrzeć się na ustalony przez nie okres kredytowania, czyli minimalny i maksymalny czas, na jaki kredyt gotówkowy zostanie nam przyznany przez bank oraz na wysokość oprocentowania kredytu gotówkowego. Ważnym jest też aby poznać ofertę banków odnoszącą się do maksymalnej kwoty pożyczki jaką możemy od nich uzyskać. 

Ostatnim już, trzecim czynnikiem na jaki musimy zwrócić uwagę są dodatkowe wymagania stawiane nam przez bank. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie ewentualnej konieczności posiadania konta osobistego, wykupienia ubezpieczenia kredytu czy też innych tego typu drobnych zobowiązań wobec banku, nie mających jednak dużego znaczenia w kontekście wyboru dla nas dobrego kredytu gotówkowego. 

Porównywarka kredytów gotówkowych

Najlepszym bezpłatnym i powszechnie dostępnym online narzędziem, które pokaże nam, gdzie najlepiej wziąć kredyt jest nasza internetowa porównywarka kredytów gotówkowych. Obecnie w sieci można znaleźć wiele stron internetowych specjalizujących się w tego rodzaju usługach. Porównywarka kredytów gotówkowych zawiera wszystkie najbardziej interesujące nas informacje dotyczące aktualnie dostępnych kredytów czy też pożyczek gotówkowych.  Co więcej, każdy jej użytkownik ma możliwość wyliczenia indywidualnie spersonalizowanych pod siebie rat kredytu, które wskażą mu najtańszą z dostępnych ofert kredytów w bankach.

Mechanizm działania porównywarki jest bardzo prosty. Każdy kto wejdzie na jej stronę ustawia specjalnie do tego celu przygotowanym wirtualnym suwakiem kwotę, którą chciałby otrzymać, a także preferowany okres spłaty tej sumy. Po wprowadzeniu tych informacji, zatwierdza je i po chwili otrzymuje on wszystkie aktualnie dostępne w Polsce oferty kredytów w bankach, spełniające filtry wyszukiwania, łącznie z RRSO, kosztami kredytu oraz wysokością miesięcznej raty. 

Porównywarka kredytów gotówkowych ma możliwość porównania także nieco bardziej złożonych czynników kredytowych takich jak np. wysokość rat zmiennego lub stałego oprocentowania kredytu gotówkowego, czy też wyliczy obecnie najtańszy kredyt gotówkowy. Bez wątpienia porównywarka ta jest najlepszym narzędziem dostępnym online do obliczenia najbardziej dla nas korzystnego rankingu kredytów gotówkowych. 

Pożyczka gotówkowa

Kolejnym niezwykle popularnym produktem finansowym w Polsce po który chętnie sięgamy, kiedy tylko potrzebujemy dodatkowego źródła finansowego naszych celów są tak zwane pożyczki gotówkowe. Z założenie są one formą umowy, na której podstawie pożyczkodawca użycza pożyczkobiorcy określoną kwotę pieniężną. Zawarta umowa pomiędzy stronami określa termin zwrotu pieniędzy oraz wysokość zwrotu odsetek i innych opłat ściśle powiązanych z użyczeniem danej kwoty pożyczkobiorcy przez pożyczkodawcę. Umowa ta może być również zawarta ustnie, a wymóg pisemnego udokumentowania dotyczy tylko umów o wartości przekraczającej 1000 złotych. 

Pożyczkę gotówkową udzielić może zarówno bank jak i inne firmy pozabankowe, określane często mianem parabanków. Niemniej, należy pamiętać, że instytucji tych nie obejmuje prawo bankowe, ani też Bankowy Fundusz Gwarancyjny, przez co nie są one uprawnione do gromadzenia środków finansowych innych osób fizycznych w celu obracania nimi i np. udzielania kredytów. Dysponują one jedynie własnym kapitałem, co istotnie przekłada się na koszty pożyczek gotówkowych jakich udzielają swym pożyczkobiorcom. 

Każdy z nas może też w dowolnej chwili i zupełnie za darmo przyjrzeć się ofertom przedstawiającym ranking pożyczek gotówkowych w Polsce poprzez, tak samo jak w przypadku kredytów gotówkowych. internetowe porównywarki. Zasada ich działania jest taka sama jak w przypadku kredytów. Różnią się jedynie niektórymi parametrami, odnoszącymi się choćby do długości terminu spłaty zobowiązania oraz wysokości jego marży. 

 

Na co uważać biorąc pożyczkę gotówkową?

W przypadku kiedy nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego w banku, najprostszym dla nas wyjściem jest zaciągnięcie pożyczki gotówkowej w parabanku lub innej instytucji pozabankowej. Niemniej, musimy zachować szczególną ostrożność przy finalizowaniu tego rodzaju zobowiązań finansowych. 

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić wysokość jej RRSO czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Wskaźnik ten pokazuje ile tak naprawdę będzie kosztować nas prawdopodobna pożyczka gotówkowa, a na jej całkowity koszt składa się oprocentowanie, prowizja dla firmy (często bardzo wysoka) oraz inne opłaty związany choćby z rozpatrzeniem wniosku o pożyczkę. 

Innym niezwykle istotnym czynnikiem na który musimy zwrócić uwagę jest treść umowy, którą podpisują obie strony. Pamiętajmy o tym aby znalazły się w niej następujące punkty: 

 • suma pożyczonej kwoty
 • wysokość oprocentowania pożyczki
 • wysokość prowizji
 • termin spłaty pożyczki
 • dodatkowe koszty
 • zasady odstąpienia od umowy

Pamiętajmy też, abyśmy przed podpisaniem umowy o pożyczkę gotówkową, mieli pełną świadomość zrozumienia całej jej treści. Jeśli jest coś czego w niej nie rozumiemy to powinniśmy wstrzymać się z podpisem i zapytać przedstawiciela instytucji jej udzielającej o wytłumaczenie nam tego wątku, co on w zasadzie oznacza. 

Kredyt a pożyczka gotówkowa. Zasadnicza różnica

Często zdarza się tak, że kredyt gotówkowy mylnie określany jest mianem pożyczki gotówkowej. Choć obydwie te definicje są do siebie bardzo podobne, nie są dokładnie tym samym. Kredyty gotówkowe są formą użyczenia kwoty finansowej, udzielaną tylko przez instytucje bankowe, na określony cel i w formie pisemnej. Przedmiotem takiej umowy zawsze są pieniądze. 

W przypadku pożyczki gotówkowej, umowy zawierane są zarówno pisemnie jak i też ustnie, a ich przedmiotem mogą być nie tylko środki finansowe, ale również rzeczy. Pożyczek mogą udzielać zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje typu banki, SKOK-i, parabanki oraz inne instytucje pożyczkowe. 

Jak otrzymać kredyt gotówkowy, a jak pożyczkę gotówkową?

Obowiązujące w Polsce prawo jasno ustala, że podstawowym warunkiem ubiegania się o kredyt lub pożyczkę gotówkową jest ukończona pełnoletność kredyto lub pożyczkobiorcy. Niemniej, jeżeli spełniamy ten warunek i poszukujemy dobrego kredytu gotówkowego lub pożyczki, warto abyśmy przyjrzeli się także innym czynnikom, które mogą odegrać istotną rolę, zarówno w kwestii jego przyznania jak i też odmowy ze strony banku. 

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czy nie posiadamy już dodatkowych kredytów lub innych zobowiązań finansowych, takich jak np. pożyczki, karty kredytowe czy debety na koncie. Wszystko to ma duże znaczenie w kontekście przyznania kolejnego zobowiązania finansowego w postaci kredytu gotówkowego. Jeżeli posiadamy dodatkowe zobowiązania finansowe, a co gorsza, nie są one terminowo spłacane, szanse na otrzymanie kredytu lup pożyczki gotówkowej diametralnie maleją. 

Gdy już uda nam się wyjaśnić kwestię zobowiązań finansowych, weźmy pod uwagę dostępne w Polsce oferty kredytowe i pożyczkowe. Szczególnie powinniśmy zastanowić się nad ich kosztami oraz dokumentami potrzebnymi do finalizacji umowy. Istotne jest również aby zwrócić uwagę na treść regulaminu udzielanych kredytów, w szczególności opisanych w nim  promocji kredytów bankowych oraz taryfą opłat i prowizji. 

Ostatnim już krokiem do finalizacji naszej umowy z bankiem czy też inną organizacją finansową jest kontakt, czy to telefoniczny, czy poprzez czat internetowy, czy w końcu poprzez wizytę w placówce danej instytucji. Na tym etapie otrzymamy już konkretną ofertę kredytu czy też pożyczki gotówkowej, wraz z uwzględnieniem kwestii związanej z naszymi dochodami. Kiedy już dojdzie do finalizacji naszego wniosku o kredyt gotówkowy czy też analogiczną pożyczkę i dostarczymy wymagane dokumenty, bank lub inna instytucja finansowa uruchomi procedurę kredytową. Zostanie wtedy przeanalizowana naszą zdolność do spłaty kredytu i gdy tylko bank uzna, że jest ona wystarczająca, przystąpi do wypłaty środków finansowych na wskazany przez nas rachunek. 

Koszt pożyczki gotówkowej a koszty kredytu

Powszechnie wiadomym jest, że żadna instytucja finansowe nie pożycza pieniędzy za darmo. Niemniej, koszty pożyczki gotówkowej znacznie różnią się od kosztów kredytu gotówkowego, a wszystko to jest spowodowane zasadniczą różnicą w funkcjonowaniu instytucji udzielających tych użyczeń finansowych. Parabanki, nie sprawdzają historii kredytowej swoich klientów ani też nie wymagają zaświadczeń o zarobkach, przez co biorą na siebie duże ryzyko związane z udzielaną pożyczką. Aby jednak zrekompensować sobie to ryzyko, pobierają od potencjalnych pożyczkobiorców bardzo wysokie prowizje, a także odsetki i inne opłaty. Koszty spłaty takich pożyczek gotówkowych są z reguły bardzo wysokie, a na ich ogólny bilans składa się: 

 • suma pożyczonej kwoty
 • prowizja oraz oprocentowanie pożyczki
 • marża pożyczki
 • opłaty związane z kwestiami administracyjnymi

O wiele tańszą w spłacie formą użyczenia finansowego jest kredyt gotówkowy. W przypadku takiego rozwiązania, udzielające go banki mają ściśle określoną górną granicę prowizji od kredytu jaką mogą nałożyć na potencjalnego kredytobiorcę. W związku z tym starają się one bardziej zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami, co w konsekwencji przekłada się na większe trudności w otrzymaniu kredytu gotówkowego, a na całkowite koszty jego spłaty składają się podobne czynniki jak w przypadku pożyczki gotówkowej. Są to:

 • pożyczona kwota kredytu
 • prowizja od użyczonego kredytu
 • marża 
 • opłaty administracyjne związane z przygotowaniem umowy

Najtańszy kredyt gotówkowy a opinia BIK

Myśląc o swoim potencjalnym kredycie gotówkowym, spodziewamy się jak najniższych jego kosztów. Niemniej musimy pamiętać, że pomimo iż mamy wpływ na takie elementy jak jego prowizja czy stopa oprocentowanie, wiele parametrów takowego kredytu gotówkowego jest niezalenych od nas samych. Jedną z nich jest opinia jednostki administracyjnej zwanej Biurem Informacji Kredytowej, w skrócie BIK.

Jest ona czynnikiem, który może mieć bardzo duży wpływ na ostateczną decyzję banku o przyznaniu nam lub odmowie udzielenia kredytu gotówkowego. Żeby jednak do tego doszło bank, w którego interesie leży określenie zdolności potencjalnego klienta do spłaty zadłużenia, składa w tej kwestii zapytanie do BIK.

Instytucja ta dysponuje olbrzymią bazą danych, w których zawarte są informacje o wszystkich kredytach zaciągniętych przez potencjalnego kredytobiorcę wraz z całą historią ich spłaty, uwzględniane przez metodę wyliczeniową o enigmatycznej nazwie – scoring. To ona wylicza, na ile potencjalny kredytobiorca jest osobą rzetelną, a informacje te przekazywane są do banku. Tam z kolei jego przedstawiciele mogą uznać lub nie naszą wiarygodność co do spłaty ewentualnego kredytu gotówkowego, oraz czy nasze dochody pozwolą na jego bezproblemowe otrzymanie.

Jeżeli decyzja banku będzie pozytywna, możemy liczyć na niższą prowizję i oprocentowanie. W przypadku jednak gdy nasze zarobki są niewielkie, a historia w BIK wykazała, że w przeszłości mieliśmy poważny problem ze spłatą zobowiązań finansowych, bank może nałożyć na nas wyższe koszty kredytu gotówkowego, zaproponować nam jego niższą kwotę lub też zwyczajnie odmówić jego udzielenia. 

Najlepsze kredyty i pożyczki gotówkowe

Powinniśmy zawsze pamiętać, że w przypadku zobowiązań finansowych wybór ma zawsze dużą rolę. Czym innym jest kredyt pożyczkowy, zaciągnięty w banku, a czym innym jest pożyczka gotówkowa użyczona przez parabank lub inną podobną do niego instytucję finansową. Jeśli już zdecydujemy się na zaciągnięcie którejś z opisanych powyżej dwóch form zobowiązania finansowego, musimy pamiętać o terminowej, ustalonej w umowie spłacie jej zobowiązania. Powinniśmy też być przygotowani na długotrwały okres spłat, sięgający nawet wielu dziesięcioleci. 

Pamiętajmy też, że nawet najlepsze kredyty gotówkowe czy analogiczne pożyczki nie uchronią nas od potencjalnych kłopotów finansowych, jeśli decyzję o zadłużeniu podejmiemy pod wpływem chwilowego impulsu i bez głębszego zastanowienia się nad jej słusznością. Nieprzemyślany wybór oferty finansowej może przynieść nam więcej strat niż korzyści. Pamiętajmy o tym fakcie  przeglądając rankingi kredytów gotówkowych, używajmy porównywarek kredytów gotówkowych, a także analizujmy różne propozycje i wybierzmy taką, która pozwoli nam sfinansować wydatki jak najmniejszym kosztem i w konsekwencji okaże się naszym najlepszym kredytem gotówkowym w całym naszym życiu.