Jak mogą zarabiać niepełnoletni?
Dzieci wchodzące w nastoletni wiek posiadają swoje prawa i obowiązki. Często chcą zdecydować się na pracę zarobkową, aby mieć swoje pieniądze na własne potrzeby.
Formalnym obowiązkiem rodziców jest utrzymanie swoich dzieci do pełnoletniości. W związku z tym ich pociechy mają zapewniony wikt i opierunek. Nie zmienia to faktu, że młode pokolenie potrzebuje własnych finansów np. na kino, imprezy czy lody. Popularna praktyką jest tzw. kieszonkowe, jest to świetny sposób na naukę oszczędności i planowania wydatków. Jednak wraz z upływem lat potrzeby stają się większe, a rodziców nie zawsze stać na dodatkowe wydatki, dlatego młodzież decyduje się na pracę.
Tutaj pojawia się pytanie czy niepełnoletni obywatel może pracować? W jakim wieku można podjąć pracę? Oraz gdzie tej pracy szukać? I jaką wybrać?
Osoby niepełnoletnie mogą podjąć pracę i dorobić do swojego kieszonkowego. Taką pracę można podjąć już w wieku 13 lat. Jeżeli nie masz pomysłu jak zarobić w swoim wieku zajrzyj na poniższe zestawienie, gdzie dostaniesz podpowiedź. Możesz się tym zainspirować lub wymyślić swój sposób na zarobek.
15 pomysłów na Zarabianie w młodym wieku
Gry
To może brzmieć jak żart, w końcu rodzice starają się ograniczyć czas przed ekranem komputerów. Okazuje się, że osoby lubiące grać w gry mogą również dzięki temu zarabiać. O dziwo sposobów na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest dużo. Możesz stworzyć bloga na temat gier, zarabiać będziesz dzięki reklamom. Możesz pisać poradniki o grach lub je testować. Inną opcją jest zarabianie pieniędzy na grach przegladarkowych.
Pamiętaj, że priorytetem jest nauka, na drugim miejscu są gry i zarabianie na nich.
Opieka nad dziećmi
Jest to odpowiednia opcja dla uczniów w wieku 15+, odpowiedzialnych, lubiących spędzać czas z małymi dziećmi. W tym przypadku także warto popytać wśród znajomych i rodziny czy nie znają kogoś kto potrzebuje opiekunki. Może w okresie wakacji ktoś będzie szukał opieki dla dziecka, ponieważ przedszkole będzie zamknięte.
Wyprzedaże
Z pewnością w domu zalega Ci mnóstwo rzeczy, których już nie używasz. Mogą być to ubrania, zabawki, Twoje lub Twojego młodszego rodzeństwa. Możesz zrobić wyprzedaż garażową lub sprzedać to za pomocą portali internetowych takich jak Allegro, OLX czy Vinted. Sprzedając cokolwiek przez internet będziesz musiał poprosic o pomoc rodziców, którzy będą musieli założyć konto.
Copywriting
Jeżeli lubisz pisać i robisz to dobrze to warto zacząć tworzyć teksty za pieniądze. W internecie znajdziesz dużo stron, które zajmują się zlecaniem pisania tekstów. Tutaj tak samo jak w przypadku kolsuntantki czy sprzedaży internetowej będziesz potrzebować pomocy osoby pełnoletniej, która utworzy konto.
Drobne prace
Odwiedź dziadków i zapytaj czy nie potrzebują pomocy w sprzątaniu czy umyciu okien. Może w dalszym lub bliższym sąsiedztwie znajdują się starsi ludzie, którzy będą potrzebować pomocy przy skoszeniu trawników, zagrabianiu liści czy odśnieżaniu podjazdu. Mieszkając w bloku możesz zaproponować sąsiadom wyprowadzanie psów.
Kieszonkowe
Jeżeli nie ustaliłeś z rodzicami Twojego kieszonkowego warto z nimi porozmawiać na ten temat. Może nie zdają sobie sprawy, że masz taką potrzebę. Ustalcie wspólnie kwotę, którą będziesz otrzymywać raz na miesiąc lub częściej
Prace sezonowe
W okresie letnim w rolnictwie przydadzą się dodatkowe ręce do pracy. Jeżeli mieszkasz na wsi lub masz tam rodzinę to zainteresuj się czy tamtejsi rolnicy nie potrzebują pomocy. W okresie wakacji będziesz miał dużo wolnego czasu, który możesz spożytkować na zbieraniu owoców czy podlewaniu ogródka, dzięki czemu zarobisz dodatkowe pieniądze.
Opieka nad dziećmi
Jest to odpowiednia opcja dla uczniów w wieku 15+, odpowiedzialnych, lubiących spędzać czas z małymi dziećmi. W tym przypadku także warto popytać wśród znajomych i rodziny czy nie znają kogoś kto potrzebuje opiekunki. Może w okresie wakacji ktoś będzie szukał opieki dla dziecka, ponieważ przedszkole będzie zamknięte.
Konsultantka
Napewno słyszałaś o firmach kosmetycznych, które rozprowadzają swoje produkty dzięki konsultantkom. Tutaj niezbędna będzie pomoc mamy lub starszej, pelnoletnej siostry, ktore będą musiały podpisać umowę z firmą (jedynie pelnoletnia osoba może podpisać umowę w firmie). Reszta należy do Ciebie. Wymyśl swoją strategię sprzedażową i zacznij sprzedawać. Poza zarobkiem możesz zdobyć cenne doświadczenie.
Sprzedaż książek szkolnych.
Po zakończeniu roku szkolnego zadbane podręczniki można sprzedać osobom z młodszych klas lub zanieść je do antykwariatów. Uszkodzone książki lub popisane zeszyty ćwiczeń można oddać na makulature, tutaj zarobek będzie mniejszy, ale zawsze do portfela wpadnie parę groszy.
Oszczędzanie
Pewnie uśmiechnąłeś się teraz pod nosem, jednak warto spróbować. Na początku sprubuj się zastanowić czy jest Ci potrzebna nowa para spodni, gra komputerowa czy popularny gadżet. W wielu przypadkach po chwili namysłu stwierdzisz, że da się bez tego żyć, a pieniążki zostaną w portfelu. Po kilku takich sytuacjach oszczędzanie wejdzie Ci w nawyk, Twoje oszczędności znacznie się powiększą i będziesz mógł je wydać na rzecz, której faktycznie potrzebujesz.
Ankiety
Wypełnianie płatnych ankiet to szybki sposób na zarabianie. Ankiety możesz wypełniać w weekendy lub pomiędzy odrabianiem lekcji, napewno nie będzie to kolidować z nauką. Duża część portali zajmujących się analizą pozwala na rejestrację osobom niepełnoletnim. Dzięki czemu bez pomocy rodziców będziesz mógł zacząć zarabiać w internecie.
Roznoszenie ulotek
tym wypadku warto popytać wśród rodziny i przyjaciół czy nie posiadają lub nie znają właściciela lokalnej firmy. Formalnie małoletni mogą mieć problem z roznoszeniem ulotek w innych firmach, ponieważ może być tam potrzebna umowa, której osoby niepełnoletnie nie dostaną. Dlatego najlepiej „dogadać” się z kimś znajomym, kto może zlecić roznoszenie ulotek.
Recycling
Sprzedawanie makulatury lub puszek, także może być sposobem na dodatkowy zarobek. Nie musisz ich szukać w koszach na śmieci. Wystarczy, że powiadomisz swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiadów o tym, że zbierasz wyroby wtórne. Z pewnością każdy będzie pamiętał o Twoich zamiarach i będzie odkładał puszki czy papier dla ciebie.
Sprzątanie
Napewno w Twoim otoczeniu mieszkają osoby starsze, schorowane i samotne, dla których proste prace porządkowe mogą stanowić problem. Nie wspominając już o cięższych pracach jak mycie okien. Warto zaproponować im pomóc w sprzątaniu, odkurzaniu czy myciu naczyń.