mobywatel-jak-dziala

mObywatel – jak działa w praktyce

Aplikacja mObywatel, która zastępuje portfel. Jak działa w praktyce?

Rozwój technologii w ostatnich latach przyczynił się do powstania nowych możliwości. Dziś coraz więcej spraw, w tym urzędowych można załatwić dosłownie bez wychodzenia z domu za pomocą Internetu. Jedną ze stosunkowych nowych możliwości jakie daje nam cyfryzacja jest cyfrowy portfel, czyli aplikacja mObywatel. Jest to dość prosta aplikacja, która daje szeroki wachlarz możliwości. To właśnie dzięki niej można zrezygnować z noszenia w tradycyjnym portfelu dokumentów takich jak: dowód osobisty, prawo jazdy, a nawet dowód rejestracyjny pojazdu. Oczywiście to tylko namiastka tego na co pozwala nam aplikacja mObywatel. Choć cyfrowy portfel na dokumenty wydaje się być bardzo przydatnym, wygodnym i ułatwiającym życie pomysłem to nieustanie budzi wiele kontrowersji. Przede wszystkim pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa danych oraz przydatności aplikacji. O wszystkim co istotne na temat aplikacji mObywatel przeczytasz w tym artykule. 

Czym konkretnie jest aplikacja mObywatel?

Każdy obywatel Polski może w łatwy sposób pobrać aplikację mObywatel na swój telefon. Aplikację pobiera się z App Store bądź Google Play. W zależności od posiadanego systemu operacyjnego naszego urządzenia mobilnego, na który chcemy ją pobrać. Wówczas oznacza to, że aplikacja jest dopasowana do systemu iOs, czyli Apple oraz systemu Android. Sama aplikacja, jak już wcześniej wspomniano umożliwi obywatelom Polski załatwienie niektórych spraw urzędowych oraz umożliwia przechowywanie najważniejszych i najistotniejszych dla obywatela dokumentów w jednym miejscu/urządzeniu w formie cyfrowej. Dzięki temu dokumenty są mniej narażone na zniszczenie oraz na zgubienie. Choć nie każdy obywatel o tym wie jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, jednakże samo pobranie aplikacji nie jest wystarczające do korzystania z jej możliwości. Po pobraniu aplikacji należy ją kolejno skonfigurować, a dopiero następnie można dodać dokumenty, które chcemy w niej przechowywać. 

Aplikacja mObywatel działa szybko i jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca na urządzeniu, na którym została zainstalowana. Początkowo organem odpowiedzialnym za tą aplikację było ministerstwo Cyfryzacji, natomiast dziś piecze nad działaniem cyfrowego portfela sprawuje Kancelaria Premiera. 

Dane zawarte w aplikacji pochodzą z kilku różnych źródeł, aczkolwiek każde źródło należy do oficjalnych rejestrów państwowych. Przykładowo dodając do aplikacji dowód osobisty pobiera ona dane z Rejestru Dowodów Osobistych. Analogicznie w przypadku innych dokumentów dane pobierane są z miejsca ich przechowywania.

Konfiguracja aplikacji mObywatel

Warto wiedzieć, że sama aplikacja jest bardzo intuicyjna i korzystanie z niej jest stosunkowo proste. Po pobraniu aplikacji pierwszym krokiem konfiguracji jest weryfikacja naszej tożsamości. Weryfikację tożsamości możemy dokonać na dwa sposoby: pierwszy odbywa się poprzez Profil Zaufany, a drugi odbywa się poprzez bankowość elektroniczną banku, w którym posiadamy zweryfikowane konto. Następnie na ekranie aplikacji wyświetlą się cztery kroki, które są wymagane do założenia własnego profilu w mObywatel. Na początku należy zapoznać się z regulaminem i go zaakceptować. Po akceptacji regulaminu można przejść dalej, jednakże w przypadku systemu Android aplikacja może zażądać dostępu do wykonywania połączeń oraz zarządzania nimi. Oczywiście nie należy się tego obawiać, ponieważ jest to konieczne jedynie w celach weryfikacyjnych. Bez wyrażenia wymaganych zgód cały proces konfiguracji nie zostanie dokończony. W kolejnym kroku aplikacja mObywatel wymaga od nas ustalenia hasła. Wybrane przez nas hasło powinno być silne i zawierać: co najmniej jedną duża literę, co najmniej jeden znak specjalny oraz co najmniej jedną cyfrę. Gdy ustalimy już hasło następnie należy ustawić unikalna nazwę telefonu. Nazwa telefonu w aplikacji jest wysoce istotna gdyż umożliwia zastrzeżenie profilu np. po kradzieży telefony/urządzenia, na którym została zainstalowana aplikacja. 

Dodawanie dokumentów do aplikacji mObywatel

Po uruchomieniu aplikacji mObywatel, rejestracji oraz po weryfikacji tożsamości na ekranie widoczna jest ikonka przedstawiająca znak +. Kliknięcie na tą ikonkę umożliwia dodanie do aplikacje dokumentu, który chcemy w mniej przechowywać. Dokumenty, które możemy dodać do aplikacji mObywatel to:

  • mPrawo Jazdy: dodanie tego dokumentu do aplikacji umożliwia obywatelowi sprawdzenie informacji dotyczących danych z prawa jazdy, w tym kategorii umiejętności oraz umożliwia wgląd do informacji na temat posiadanych punktów karnych.
  • mPojazd: w tym dokumencie znajdują się informacje dotyczące pojazdu, takie jak: ubezpieczenie pojazdu, karta pojazdu, a także dowód rejestracyjny pojazdu.
  • Potwierdzenie zaszczepienia przeciwko COVID-19: w aplikacji mObywatel można dodać informacje dotyczące szczepienia przeciwko covid-19. Wówczas w aplikacji znajdą się informacje o zaliczonych przez daną osobę szczepieniach. Tego typu potwierdzenie o szczepieniu wyświetli się w formie kodu QR, który nadaje się do zeskanowania np. na lotnisku lub w innym miejscu gdzie wymagane jest potwierdzenie szczepienia.
  • mLegitymacja Szkolna: dzięki dodaniu legitymacji szkolnej do profilu w aplikacji mObywatel można papierowy dokument pozostawić w domu. Dane do elektronicznej legitymacji wymagają współpracy dwóch organów: Szkoły oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Aby uczeń miał dostęp do swojej elektronicznej legitymacji musi zgłosić się do sekretariatu szkoły w celu uzyskania specjalnego kodu aktywacyjnego, który następnie musi wprowadzić w aplikacji.
  • mLegitymacja Studencka: dzięki dodaniu legitymacji studenckiej do profilu w aplikacji mObywatel można papierowy dokument pozostawić w domu i w dalszym ciągu bezproblemowo korzystać z jego profitów. Dane do elektronicznej legitymacji studenckiej wymagają współpracy dwóch organów: Uczelni oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Aby student miał dostęp do swojej elektronicznej legitymacji musi przede wszystkim zgłosić się do sekretariatu uczelni w celu uzyskania specjalnego kodu aktywacyjnego, który następnie musi wprowadzić w aplikacji.
  • eRecepta: aplikacja mObywatel umożliwia realizowanie recept w aptekach. Dane dotyczące recept pobierane są z Internetowego Konta Pacjenta, na którym znajdują się zarówno recepty, jak i dokumenty związane z leczeniem danej osoby.

Oczywiście w aplikacji mObywatel znajdują się również wszystkie dane z dowodu osobistego. Dane te pobrane są z Rejestru dowodów osobistych. Dane to są przydatne w określonych sytuacjach np. podczas kontroli policji, na pocznie, w sklepie, w hotelu, w przychodni, w szpitalu oraz w innych określonych sytuacjach. Należy jednak pamiętać, że niektóre sytuacje lub instytucje w dalszym ciągu wymagają posiadania przy sobie tradycyjnego plastikowego dowodu osobistego. Tradycyjny dowód osobisty wymagany jest np. u notariusza, w niektórych urzędach, a także na lotnisku. Pełen spis organów, w których wystarczy elektroniczny/cyfrowy dokument wyszczególniona została w regulaminie aplikacji.

Aplikacja mObywatel jest przydatna i wysoce wygodna w wielu sytuacjach. Dzięki niej ryzyko zgubienia bądź zniszczenia ważnych dla obywatela dokumentów staje się mniejsze. Co więcej obywatel nie musi dzięki aplikacji nosić z sobą wielu dokumentów, a jedynie urządzenie mobilne.

Legitymowanie się poprzez aplikację mObywatel

Oczywiście każdy obywatel raz na jakiś czas może spotykać się z sytuacją, w której musi potwierdzić swoją tożsamość. Zazwyczaj są to sytuacje takie jak: kontrola policji, kontrola straży miejskiej, meldowanie się w hotelu, a nawet zakładanie karty lojalnościowej. Aby osoba posiadająca skonfigurowaną aplikację mogła okazać przez nią swój dokument musi kolejno:

  • Zalogować się do aplikacji mObywatel,
  • Wybrać opcję mObywatel/mTożsamość
  • Okazać wyświetlone przez aplikację dane drugiej osobie.

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach osoba nas kontrolująca może zażądać sprawdzenia danych poprzez własną aplikację o nazwie mWeryfikator. Takiej sytuacji nie należy się obawiać. Wystarczy po uruchomieniu naszej aplikacji dodatkowo kliknąć przycisk o nazwie Przekaż. Aplikacja wówczas poprosi nas o wybranie odpowiedniej opcji np. Przekaż… osobie weryfikującej Twoją tożsamość. Po wybraniu opcji na ekranie zostanie wyświetlony specjalny kod QR. Osoba, która przeprowadza kontrolę może zeskanować kod i w taki sposób potwierdzić nasze dane. Oczywiście każdy obywatel w ten sam sposób może pozyskać dane innej osoby. Jest to wygodna opcja np. podczas stłuczki samochodowej. Jednakże należy pamiętać, że póki co opcja ta jest możliwa jedynie w przypadku urządzeń, które posiadają ten sam system operacyjny.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *