Czy możliwe jest zrealizowanie przelewu w weekend

Czy możliwe jest zrealizowanie przelewu w weekend?

Wyobraź sobie, że miałeś wykonać niezwykle ważny przelew. Środki miały dotrzeć na konto odbiorcy maksymalnie do końca tygodnia. Odbiorca czeka na przyjście środków, a ty nagle zdajesz sobie sprawę, że jest sobota i najzwyczajniej zapomniałeś wykonać przelew. Wpadasz w panikę, a w głowie kłębią się myśli i strach. Zastanawiasz się, jak naprawić ta sytuację? Może uda mi się jakoś z tego wybrnąć? Czy wysłany dziś przelew dojdzie do odbiorcy przed poniedziałkiem? Czy istnieje jakakolwiek szansa na zrealizowanie przelewu w weekend? Którą z opcji dostępnych w mojej aplikacji bankowej wybrać? Może lepiej zaczekać do poniedziałku i starać się wyjaśnić zaistniałą sytuację? Takie momenty przytrafiają się na prawdę wielu z nas. Jeśli tu jesteś, to znak, że najprawdopodobniej i ty znalazłeś się w tego typu opresji i  szukasz rozwiązania, jak z niej wybrnąć. Zrealizowanie tradycyjnego przelewu bankowego w weekend jest możliwe. Trzeba jednak wiedzieć, z jakich sposobów skorzystać, a czego się wystrzegać. Tu znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące dostępnych możliwości, zrealizowania przelewu w trakcie weekendu.

W jakiej sytuacji tradycyjny przelew bankowy, nie stanowi żadnego problemu, nawet w trakcie weekendu? 

Sporym ułatwieniem w wykonaniu przelewu w trakcie weekendu lub dowolnej porze dnia, jest przekaz wewnątrzbankowy. Jeśli zarówno ty, jak i odbiorca przelewu posiadacie konta w tym samym banku – dotarcie środków na jego konto powinno zająć maksymalnie kilka minut. Dyspozycje wewnętrzne obsługiwane są codziennie, przez całą dobę, także w weekendy i święta. 

Dlaczego zwykły przelew międzybankowy nie dojdzie do odbiorcy w weekend?

Zwykłe przelewy międzybankowe, obsługiwane są w Polsce, za pomocą systemu Elixir. Co składa się na czas zakończenia sesji takiego przekazu pieniężnego?

  1. Dyspozycja przelewu wykonana przez nadawcę.
  2. Realizacja przelewu za pomocą sesji Elixir, która obsługiwana jest przez Krajowa Izbę Rozliczeniową.
  3. Dotarcie środków na konto odbiorcy.

Płatność przy skorzystaniu z  sesji Elixir

Elixir to system rozliczeniowy, dla przelewów międzybankowych. Przekaz pieniężny odbywa się wówczas, poprzez tzw. sesję Elixir. Istnieje kilka obostrzeń dotyczących przelewu Elixir. Po pierwsze obsługuje on wyłącznie przekaz za pomocą polskiej waluty. Transakcje Elixir wykonywane są w trybie trzech sesji dziennie, wyłącznie w dni robocze. Konieczne jest także, aby odbiorca przelewu korzystał z sesji Elixir, a nie wszystkie banki należą do systemu.

Czy przelew elixir dojdzie w weekend?

Nie. Niestety sesja Elixir realizowana jest wyłącznie w dni robocze. Zadysponowana w sobotę lub niedzielę, dojdzie do odbiorcy dopiero w poniedziałek.

Przelewy zadysponowane w piątek. 

Może się także przydarzyć, że przelew, który musi dotrzeć do odbiorcy przed końcem tygodnia, zostanie przez nas wykonany dopiero w piątek. 

Czy standardowy przelew wykonany w piątek dojdzie w weekend?

Wykonując przelew w piątek, musisz pamiętaj, że jest to ostatni dzień roboczy tygodnia. Dlatego jeśli bardzo zależy ci, aby przelew został zrealizowany jeszcze w tym samym dniu, pamiętaj żeby wykonać go możliwie przed ostatnią sesją wychodząca w Twoim banku, najczęściej w godzinach porannych, maksymalnie do południa. Istnieje wówczas naprawdę spore prawdopodobieństwo, że przelew międzybankowy dotrze do adresata jeszcze przed weekendem.

Płatność blikiem w weekend

Płatność blikiem w weekend

Blik to system ułatwiający korzystanie z przelewów przez urządzenia mobilne. Jego zaletą jest szybkość i niezwykła prostota. Jest to system przejrzysty nawet dla laika. Co więcej, mogą korzystać z niego klienci niemal wszystkich polskich banków. Został on stworzony do pełnienia kilku ważnych funkcji – przelewu na numer telefonu odbiorcy, szybkiej płatności podczas zakupów w sklepach zarówno internetowych, jak i stacjonarnych, a także wypłacania gotówki w bankomatach. Podczas transakcji blikiem nie trzeba korzystać z karty płatniczej. To niezwykłe ułatwienie prawda? Jedyne czego potrzebujesz to 6-cyfrowy kod autoryzacyjny, który generujesz sam, poprzez aplikację mobilną swojego banku. Pamiętaj jednak, że przy przelewach blikiem obowiązują limity kwotowe. Są one różne dla poszczególnych banków, może być to na przykład 500 lub 1000 zł. Poza tym, należy pamiętać, że w niektórych bankach istnieją limity dotyczące  ilości wykonanych dziennie transakcji blik.

Pamiętaj! Jeśli chcesz podać kod blik innej osobie, tak aby mogła dokonać płatności za pomocą twoich środków pieniężnych – upewnij się że podajesz go znajomej osobie. Istnieje obecnie wiele metod oszustwa i wyłudzenia jednorazowego kodu. Przed wysłaniem kodu, upewnij się, np. telefonicznie, że znasz osobę, której go podajesz. 

Czy przelew blik dojdzie w weekend?

TAK. Przelew blikiem jest przekazem natychmiastowym. Oznacza to, że dojdzie zarówno w weekend, jak i święta.

Przelew natychmiastowy

W praktyce jest na prawdę niewielka różnica pomiędzy wykonaniem przelewu tradycyjnego, a natychmiastowego. Metodyka działania jest niemal identyczna, standardowo należy wypełnić obowiązkowe pola niezbędne do wykonania przelewu, np. numer konta bankowego, imię i nazwisko odbiorcy, tytuł przelewu. Różnica polega na wybraniu odpowiedniej opcji wykonania przelewu, w trybie natychmiastowym. Pamiętaj, że przelew natychmiastowy posiada liczne minusy :

  • Przede wszystkim jest to zlecenie płatne. W zależności od banku, koszt wykonania przelewu natychmiastowego waha się między 5, a 10 zł.
  • Nie każdy bank obsługuje przelewy natychmiastowe.
  • Niektóre banki obsługują ten typ płatności, jedynie w wybranych godzinach oraz dniach.
  • Przelew natychmiastowy, zwykle ograniczony jest limitem kwoty, np. 5000 zł.

Czy przelew natychmiastowy dojdzie w weekend?

I tak, i nie. Wiele zależy od możliwości oferowanej przez twój bank.

Przelew Paypal w weekend

Przelew Paypal

Przelew za pomocą systemu Paypal, jest o tyle problematyczny, że wymaga, aby dwie strony, zarówno nadawca, jak i odbiorca, mieli założone konto w serwisie. Kolejnym krokiem jest dodanie środków i wprowadzenie numeru rachunku, na który ma zostać wykonany przelew pieniędzy. Należy zanotować także indywidualny identyfikator przelewów. Następnie przechodząc na stronę swojego banku, trzeba podać identyfikator oraz numer konta, na który ma zostać wykonany przekaz pieniężny.

Czy przelew za pomocą PayPal przejdzie w weekend?

Tak. Przelew przez PayPal jest możliwy do zrealizowania w trakcie weekendu.

Podsumowanie

Najpewniejszym sposobem na wykonanie skutecznego przelewu mobilnego, który zostanie zrealizowany w trakcie weekendu, jest skorzystanie z usługi Blik. Nie wymaga to użycia karty płatniczej, identyfikatorów, a jedyne czego potrzebujesz to krótki, 6-cyfrowy kod weryfikacyjny, który generujesz sam. Wiele osób decyduje się na przelew natychmiastowy, jednak należy pamiętać , że często jest obsługiwany jedynie w określonych godzinach i dniach, dlatego najpierw należy zweryfikować zasady korzystania z tego typu przelewów na stronie swojego banku lub w aplikacji mobilnej. Ewentualne wątpliwości można rozchwiać również telefonując na infolinię swojego banku. Pracownicy obsługujący infolinię, z pewnością poinformują cię o obowiązujących w danym banku zasadach. Jeśli zależy ci na czasie i zrealizowaniu przelewu w trakcie weekendu, warto przemyśleć skorzystanie z serwisu PayPal. Wiele osób rezygnuje jednak z tej opcji, ponieważ do systemu muszą być zalogowane obie strony, zarówno nadawca jak i odbiorca przelewu. Jest to szczególnie problematyczne, w sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni wykonać przelew naprawdę szybko i nie mamy czasu na zbędne rejestracje.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 214

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *